ارمنستان (آسیا)

ارمنستان ARMENIA

کشور ارمنستان از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران هم‌مرز است. ارمنستان در قفقاز جنوبی در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شود. کشوری کوهستانی و پرباران است که 29800 کیلومتر مربع مساحت دارد. سطح زمین کشور را مجموعه‌ای از کوهستانهای دارای چین خوردگی های زیاد، آتش فشانهای بزرگ،دره‌های تنگ رودخانه‌ای، قله‌های مخروطی، دریاچه‌ها، چاله‌ها و گودالها  فرا گرفته است. حدود نود درصد اراضی ارمنستان در ارتفاعی بیشتر از هزار متر واقع شده.

جمعیت ارمنستان The population of Armenia

جمعیت کشور ارمنستان تا کنون 3 میلیون نفر بوده که از این 3 میلیون نفر تغریبا 1 میلیون نفر آنها در شهر ایروان پایتخت ارمنستان زندگی میکنند. 95 درصد جمعیت ارمنستان را نژاد ارمنی تشکیل میدهد و باقی از نژاد های همچون روس، کرد ، یونانی و آشوری ها هستند. امید به زندگی به طور متوسط در ارمنستان حدود 72 سال است

شهرهای ارمنستان City of Armenia
پایتخت ارمنستان شهر ایروان (Yerevan) است .شهر های مهم کشور ارمنستان : گیومری (Gyumri) ، آبویان (Abovian) ،وانادزور (Vanadzor)،اجمیادزین (Ejmiadzin) ،آشتاراک (Ashtarak) ،کاپان (Kapan) ، گوریس (Goris) ،آپاران (Aparan) ،آرتاشات (Artashat) ،هرازدان (Hrazdan) ،ایجوان (Ijevan) ،آماسیا (Amasia) ،مارالیک (Maralik) ،مارتونی (Martuni) ،ماسیس (Masis) ،الاوردی (Alaverdi) ،وادنیس (Vardenis) .

 

مذهب مردم کشور ارمنستان Religion of Armenia

بالغ بر 94 درصد مردم ارمنستان خود را مسیحی میدانند. اعتقاد به مسیحیت فرهنگ ارمنی را شکل داده است و و در تمام سرزمین تاثیرات آن مشهود است. ارمنستان اولین ملت و سرزمینی بوده است که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور خود در سال 301 میلادی اعلام کرده است.

مسیحیت برای اولین بار در ارمنستان توسط  بارتولومئوس Bartholomew و تادئوس Thaddeus  که از حواریون حضرت عیسی بودند در قرن اول میلادی معرفی شد. این دو شخص به دست حاکم بت پرست کشته شدند و بعد ها با قبول دین مسیحیت در قتلگاه آنها کلیسای تادئوس یا طاطاوس مقدس یا قره کلیسا واقع در شمال غرب شهر ماکو در ایران  که محل شهادت تادئوس می باشد ساخته شد.

در زمان بت پرستی مردم ارمنستان  ، معبد ها در تمام نقاط کشور وجود داشت . یکی از نمونه های آن دوران معبدی به سبک یونانی در روستای گارنی بود که در سال 1960 بازسازی شده و همچنان پابرجا است.

نخستین کلیسای ارمنی ها  توسط گریگور ملغب به گریگور روشنگر (Gregory the Illuminator)در شهر واقارشاپات (اجمیادزین کنونی) و در سال 303 میلادی ساخته شد و پس از گذشت بیش از 1700 سال این مکان کماکان مقر اصلی کلیسای ارمنی است.

هنگامی که ارمنی ها شروع به تمرین مسیحیت کردند تعداد زیادی کلیسا و صومعه سرا بر روی پایه ساختمان معبد ها ساخته شد که نو آوری های معماری ارمنی در ساخت مجموعه کلیسا ها پیش ساخت هایی برای سبگ معماری گوتیک بود.

فرهنگ و تمدن کشور ارمنستان Culture of Armenia

از زمان باستان ارمنی ها برای سنت های هنری خود بسیار ارزش قائل بوده اند. که منعکس کننده یک فرهنگ منحصر به فرد است. جنبه های روزمره زندگی مانند دوزندگی و تریینات و کنده کاری ها و طراحی ها  در نهایت روش های هنرمندانه بیان شده اند.

معماری یکی از جالب ترین هنر ها در ارمنستان میباشد. برای مثال کلیساها پرشده از تصاویر هنری در نقش برجسته ها و نقاشی دیواری . مجسمه سازی تغریبا در همه شهر ها و روستا های ارمنستان قابل مشاهده است.

ارمنی ها عاشق موسیقی هستند و در طول قرنها آنها مشغول ایجاد ترکیبات بدیع موسیقی بوده اند .

شاراکانس ( Sharakans) ، موسیقی سنتی مربوط به علم عبادت است که امروزه در حال احیا شدن است.و برای اجرای آهنگ های محلی ارمنی آلات موسیقی منحصر به منطقه خود را ساخته اند. امروزه موسیقی در ارمنستان بیشتر در سبک های پاپ و جاز اجرا میشود

کشور ارمنستان به عنوان یک موزه بدون سقف شناخته شده است . گردشگران در ارمنستان بیشتر از 4000 آثر تاریخی را از زمان ماقبل تاریخ و قرون وسطی مسیحیت تا تاریخ هلنی مشاهده میکنند. آثار شاهکار و ارزنده ارمنی ها در طول دوران های

صلح و رفاه نصبی آفریده شده اند. تنها در شهر ایروان بالغ بر 40 موزه و گالری هنر های تجسمی برای بازدید گردشگران وجود دارد.

دیدنی های ارمنستان Sights of Armenia

ایروان YEREVAN

پایتخت جمهوری ارمنستان با تاریخی بیشتر از 2800 سال یکی از سه شهر مهم قفقاز جنوبی در دامنه کوه آرارات، شهری که زمانی قلعه اربونی در تمدن اوراتور بوده است ، از دهه  سوم قرن نوزده ، دچار تغییر و تحول و بازسازی شد که امروزه شهر زیبای ایروان است .

به خاطر موقعیت جغرافیایی استراتژیکش چندین بار متوالی نبردگاه امپراطوری های همسایه بوده است و ویرانی های متعدد را با خود همراه داشته است ،  با وجود زلزله ای که در قرن 17 شهر را با خاک یکسان کرد ، بناهای کهن این شهر پابر جا ماندند. در دوران شوروی شهر به طور کامل بازسازی شد. مرکز شهر نمایی از سبک معماری اولیه شوروی است .در آن زمان شهر را بر پایه رنگ هایی که در ساختمان ها بکار رفته بود ، شهر صورتی نامیدند.

معبد گارنی  TEMPLE  GARNI

گارنی نام معبد باستانی در استان کویتاک در نزدیکی ایروان و همچنین نام روستایی در نزدیکی معبد است . این معبد بازمانده از دوران مهر پرستی بوده وبه عنوان مهرابه ای  برای پرستش و نیایش خورشید ساخته شده است. تنها نیایشگاه غیر مسیحی بازمانده در کشور ارمنستان معبد گارنی است. این معبد در سال 77 بعد از میلاد مسیح در دوران یونانی مآب ساخته شده است .

این معبد نزدیک به  300 سال خرابه ای ناشی از زلزله بود که در سال های 1909 تا 1911 برای نخستین بار بازسازی شد.

مجموعه این معبد شامل :

1-عبادتگاه یا بنای اصلی 2- درمحدوده بنا یک حمام اختصاصی وجود دارد که به نام دختر خسرو پرویز ساخته شده است ، دارای قسمتهای مختلف شامل : حوزچه های اب گرم وسرد وحمام بخار مباشد .قسمت جالب توجه این حمام کاشی کاری های کف حمام است  که از15رنگ طبیعی ساخته شده ودران ماهی های دریا به تصویر کشیده شده اند.درمرکز این نقش ها پیکر زن ومردی است که نماد خدای اقیانوس می باشد.3- تخته سنگی که شناسنامه معبد گارنی است و روی ان کتیبه ای به زبان یونانی حک گردیده است.

کلیسای گغارت Church Gghart

گغارت نوعی نیزه است ، یک پایه چوبی دارد که بر سر ان یک اهن تیز تخت قرار گرفته ، زمانی که حضرت مسیح را به صلیب کشیده بودند ، با فرو کردن این نیزه در بدن ایشان می خواستند مطمئن باشند که حضرت مسیح جان سپرده . به همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس و شناخته شده است . تاتوس اراکیال این نیزه را در اواسط قرن 13به ایری وانک نام قدیم گغارت می اورد واز ان پس به این نام معروف می شود.

کلیسای گغارت  در 35 کیلومتری جنوب شرق ایروان در دره تاریخی گغارت واقع شده است .این بنا دردو زمان مختلف ساخته شده و دو قسمت اصلی دارد. دراوایل قرن 13 این منطقه جزو املاک اختصاصی خاندان زاکریان بوده است که به دستورشان کلیسای بیرونی در سال 1215 ساخته  شده . بعدهاخاندان پروشیان، کلیسا را ازخاندان زکریان خریداری نموده اند ودستور ساخت کلیسای درونی را دادند. دراواخر قرن 13کلیسای درونی ساخته شده که سه قسمت اصلی دارد و ارامگاه سلسله پروشییان محسوب می شود. ساخت کلیسای درونی که ازتراش صخره به وجود امده و مدت 10 سال به طول انجامیده است 1350-1340.

دریاچه سوان Lake Sevan

دریاچه سوان در استان گغارکونیک و 60 کیلومتری شمال شرقی شهر ایروان واقع شده است. سوان بزرگترین دریاچه قفقاز و یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین جهان است . مساحت منطقه حدود 5000 کیلومتر و دریاچه 940 کیلومتر با حجم 34 میلیارد متر مکعب آب است. نام سوان به معنی سرزمین دریاچه ها از ریشه کلمه اورارتویی سیونا گرفته شده است. رود هرازدان از این دریاچه سرچشمه میگیرد.

دریاچه سوان از جاذبه های گردشگری ارمنستان است و محیطی مناسب برای شنا و تفریحات آبی در کنار ساحل زیبا آن می باشد.

دره گلها Flowers valley

دره گلها در دامنه کوه ها ، 50 کیلومتری شمال شرق شهر ایروان واقه شده . طبیعت کوهستانی آن در فصل بهار و تابستان مملو از گلها و گیاهان زیبا و در زمستان پوشیده از برف است و از مراکز اصلی تفریحی در تمام طول سال محسوب میشود. این دره شامل مجموعه های مختلف تفریحی ،ورزشی ، هتل ها و رستوران ها است. پیست اسکی به طول 7 کیلومتر دارد و تل سیژ در ارتفاع برای جابجایی و همچنین لذت بردن از مناظر دره ساخته شده است. در این مجموعه همچنین 4 کلیسای بزرگ و 2 کلیسای کوچک وجود دارد که کلیسای اصلی آن ساخت تاریخ 1013 میلادی می باشد.

هزار پله (گاساد)Cascade

بعد از استقلال ارمنستان ، مهندس الکساندر تامانیان طرح جامعی برای ساخت شهر ایروان ارائه داد که گاساد یکی از طرح های مهم آن است و در سال 1970 توسط معماری به نام تروسیان تکمیل شده است . گاساد به معنای آبشار های کوچک، دارای 750 پله است که پایین ترین قسمت شهررا به بالاترین نقطه شهر از نظر ارتفاع وصل میکند و از این رو به هزار پله معروف شده است .در شمالی ترین قسمت گاساد بنایی به مناسبت پنجاهمین سالگرد پیروزی روس ها بر آلمانی ها در جنگ جهانی دوم ساخته شده . در قسمت مرکز آب برجکی قرار دارد که نشان جاودانگی بر روی آن حک شده است. در طبقات مختلف گاساد مجسمه ها و نقاشی های زیبایی وجود دارد که از آثار هنرمندان معاصر می باشد.در اطراف این مجموعه فواره ها و آب نماهای زیبایی وجود دارد که در کنار باغچه ها و در اطراف مجسمه ها زیبایی و جلوه خاصی را به آن بخشیده است و در بالای این مجموعه می توان نمای زیبایی از شهر ایروان و سالن اپرا را دید.

ساختمان اپرا Opera Building

ساختمان اپرای شهر ایروان یکی از شاهکار های معماری ارمنستان و یکی از 10 سالن اپرای برتر دنیا می باشد و به نام اولین اپرا نویس ارمنی نامگذاری شده است. این بنا از دو قسمت تشکیل شده است که سالن غربی ، سالن فیل هارمونیک (ارکستذ سمفونی ) به نام آرام کاچاتوریان و سالن شرقی ، سالن اپرا و باله به نام الکساندر سپندیاریان  میباشد. این بنا در سال 1931 با طراحی و نظارت معمار معروف ارمنی الکساندر تامانیان ساخته شده و در سال 1936 در نمایشگاه پاریس مدال طلای معماری را دریافت کرده و در سالهای اخیر از جاذبه ای توریستی ایروان به شمار می رود. در اطراف ساختمان اپرا مراکز تفریحی بسیاری ساخته شده که مسافران میتوانند از این امکانات بویژه در فصل تابستان استفاده کنند.

مجتمع فرهنگی و ورزشی هامالیر  Hamalir

مجتمع فرهنگی و ورزشی هامالیر ، از یکی ار آثار معماری منحصر به فرد این کشور به شمار می رود که به دستور گارن دمیرچیان دبیر وقت حزب کمونیست ساخته شده . ایده طراحی ساختمان بنا از عقابی که از زمین بر میخیزد و بال هایش را باز می کند گرفته شده است . این مجموعه بزرگ شامل سالن های مختلفی می باشد که در آن مراسم ها ، کنسرت ها و مسابقات ورزشی اجرا میشود . یکی از قسمت های مهم مجموعه پیست پاتیناژ آن می باشد که در طول سال می توان از آن استفاده کرد.

موزه قلعه اربونی  Erebuni Museum Armenia

تغریبا 3000 سال قبل ، شهر ایروان با قلعه اربونی توسط امپراتوران اورارتویی که در نزدیکی دریاچه وان زندگی میکردند ساخته شد. مکان قلعه در قسمت جنوب شرقی ایروان بر روی تپه می باشد . اجناس فلزکاری بسیاری که در قلعه یافت شده است هم اکنون در معرض بازدیدکنندگان قرار دارد.نمای موزه نقش برجسته هایی از جنس برنج از پیکره های اورارتوری دارد.

قلعه در سال 872 قبل از میلاد توسط آرگیشتی اول پسر منوا پادشاه اوراتو ساخته شده است و اولین بنای مستحکم اورارتویی در ناحیه شرقی رود ارس بوده است.اربونی ریشه نام ایروان می باشد که در طول زمان دچار تغییر شده است.

موزه ماتناداران Matenadaran Museum

ماتناداران یکی از ثروتمند ترین و قدیمی ترین خزانه های کتاب در دنیا می باشد که توسط مارک گریکوریان در سال 1957 میلادی طراحی شده . در جلوی بنا مجموعه ای از پله ها ببیننده را به سوی مجسمه مسروپ ماشتوس ، مخترع الفبای ارمنی سوق میدهد. در کنار او مجسمه شاگرد مسروپ ، ماشتوس ساخته شده است که دست خود را با حالت اشاره بالا نگه داشته است و در کنار او زانو زده است. بر روی دیوار پشتی روف ارمنی حکاکی شده است .

مجموعه کتابهای موزه شامل 1700 نسخه خطی است که مزمون آنها علم و فرهنگ دوران باستان و میانه است. این نسخه ها شامل ، تاریخ ، جغرافی ، دستور زبان ، فلسفه ، علم پزشکی ، ریاضیات ، قانون ، گیتی شناسی ، تحقیقات نظری در مورد تقویم ، علم شیمی ، علم کیمیا ، ترجمه ها ، ادبیات ، تاریخ شماری ، تاریخ هنر ، مینیاتور ، موسیقی و تاتر هستند . همچنین نسخ خطی به زبان های فارسی ، یونانی ، سوریه ای ، عربی ، لاتین ، هندی ، اتیوپی ، ژاپنی و غیره وجود دارد .

مجسمه های از فیلسوفان ، دانشمندان و هنرمندان ، قبل از ورود به موزه قرار دارند که به ترتیب ، توروس روسلین ،گریکور تاتواسکی ، آنانی شیراکاتسی ، موسس خرناتسی ، مخیتار گوش و فریک هستند.

در ورودی ساختمان در های بزرگ مس اندود وجود دارد که با گذشتن از آن شاهد هنر موزاییک روی طاق که نبرد آوارایر را نشان میدهد ، می شوید که یک رویداد بسیار مهم برای ارامنه به حساب می آید.روی دیوار روبرو قاب سه لوحه ای است که توسط هوهانس خاچاطریان  با آب رنگ روی گچ نقاشی شده است که سه دوره از تاریخ و فرهنگ ارامنه را نشان می دهد .

در این مرکز میراث فرهنگی نسخه هایی را میتوان دید که اصل آنها مفقود شده است و فقط از طریق ترجمه های ارمنی  قابل شناسایی می باشد . تاریخ ماتناداران به زمان های اختراع حروف الف بای ارمنی بر میگردد.

بنای یادبود قتل عام ارامنه  Armenian Genocide

این بنا در سال 1968 به پاس یادبود شهدای سال 1915 ساخته شده است و ساخت آن مدت 2 سال طول کشیده است . این بنا از دو قسمت تشکیل شده . یک بخش آن شامل 2 ستون به ارتفاع 44 متر به نشان از ارمنستان غربی و شرقی و ابدیت و وحدت ارامنه می باشد . بخش دوم 12 ستون خمیده شکل نشانگر 12 ایالت ارمنستان غربی است که قتل عام آن رخ داده است . در مرکز بنا آتشدانی وجود دارد که در آن نماد جاودانگی حک شده است و آتش آن به یاد شهدا همیشه روشن می ماند.

در کنار مجموعه سه بخش مهم وجود دارد : 1- موزه مستندات تاریخی و آثار هنری مربوط به قتل عام ارامنه سال 1915 میلادی . 2- بر روی دیوار بزرگ مستندات سنگی در قسمت چپ مجموعه اسم ایالت ها و شهر هایی که در آن قتل عام صورت گرفته است نوشته شده . 3- باغچه درختان کاج که هر کدام از درختان توسط شخصیت های مختلف سیاسی و فرهنگی موقع بازدید از مجموعه کاشته شده اند .

بنای یادبود ، روی تپه ای در پارک تسیتسر ناکابرد قرار گرفته است . هر ساله ارامنه در 24 آپریل،  برای ادای احترام در این محل جمع می شوند .

گالری ملی ارمنستان national gallery of armenia

گالری ملی ارمنستان یکی از موزه های هنری مهم دنیاست که در سال 1921 میلادی تاسیس شده است . مجموعه ای پر بار با بیش از 19000 اثر هنری از هنرمندان روس ، ارمنی و اروپای غربی .برخی از آثار موزه های معروفی مثل هرمیتاژ سنت پترزبورگ و ترتیاکوف مسکو به این موزه انتقال داده شده است .آثار هنرمندان ارمنی قرون 17و18 میلادی و مجموعه خانواده لازارو، بنیانگزاران موسسه زبان های شرقی در مسکو ، موزه را غنا بخشیده . بخشی از آثار موزه متعلق به هنرمندان ارمنی خارج از کشور است و آثار بینظیری از هنرمندان معروفی مانند روبنس و وان دایک نیز در این موزه نگهداری می شود.

خانه و موزه سرگئی پاراجانف sergei parajanov museum

سرگئی پاراجانف ، نقاش ، عکاس و فیلمساز شهیر خانه و موزه او در ایروان محل نگهداری بیش از 600 اثر او از فیلم ها و فیلمنامه ها ،عکس ها ، کلاژها ، گرافیک ها ، عروسک هاست . طح ایجاد این خانه توسط دولت ارمنستان در سال 1988 آغاز شد اما به دلیل زلزله ساخت آن تا سال 1991 به طول انجامید .مرگ پاراجانف در سال 1990 اجازه زندگی در خانه جدید را به او نداد . این خانه هم اکنون یکی از جاذبه های گردشگری شهر ایروان به شمار میرود.

پارک دنیای آب ایروان  Yerevan Aqua Park

مجموعه روباز تفریحات آبی با مساحت 2 هکتار ، شامل سرسره های آبی ، بازی های مختلف آبی ، استخر ، استخر موج دریا ، جکوزی ، استخر کودکان و …

در این مجموعه مسابقات  و بازی های مختلفی برگزار می شود. همچنین از امکانات دیگر ، رستوران غذای دریایی ، بار سرو نوشیدنی و اجرای موسیقی زنده  می باشد.

 

نقشه گوگل

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

قانون جدید ویزای کشور ارمنستان، لغو روادید

پیرو بخشنامه شماره 28738 مورخ 1395/6/13 هواپیمایی کشوری مبنی بر لغو روادید جهت دارندگان گذرنامه سیاسی، خدمت و عادی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان باستحضار می رساند که کلیه مسافران دارای گذرنامه های مذکورمی توانند بدون اخذ روادید و حداکثر 90 روز در دوره 180 روزه (بطور مداوم یا مکرر) به کشور ارمنستان وارد یا از آن عبور و یا در آنجا اقامت و یا آن کشور را ترک نمایند.


ویزاهای توریستی ارمنستان

  • ویزای ۲۱ روزه  ۳۰۰۰ درام(معادل ۷ دلار )
  • ویزای۱۲۰روزه ۱۵۰۰۰ درام(معادل ۳۲ دلار )

نکته: شما میتوانید ویزای خود را در ارمنستان تا حداکثر ۶۰  با مبلغ روزانه ۱ دلار تمدید کنید.

ویزاهای توریستی ارمنستان در فرودگاه امام خمینی (ره) و مرز نوردوز قابل دریافت میباشد.

یک نکته بسیار بسیار بسیار مهم: کلأ از بردن دارو، بخصوص داروهای کدئین دار جدا خوداری کنید درصورت نیاز اجباری حتما نسخه پزشک را نیزبه همراه داشته باشید و از جا سازی کردن و قایم کردن انها جدأ خوداری کنید.

با توجه به روابط خوب ارمنستان با ایران اخذ ویزای ارمنستان به سادگی امکان پذیر است، امکان صدور ویزای این کشور در مرز نیز فراهم می باشد.

در صورت تمایل به دریافت ویزا در مرز توصیه می شود به علت کمی مقرون به صرفه بودن نسبت به دلار هزینه را به درام پرداخت. به طور کلی هزینه صدور ویزا در مرز ارزان تر از هزینه صدور ویزا در سفارت ارمنستان در تهران میباشد. حتما به خاطر داشته باشید گذرنامه شما می بایست دارای حداقل ۶ ماه اعتبار باشد. فرم های ارائه شده جهت دریافت ویزا به دو زبان ارمنی و انگلیسی می باشد که در صورت آشنا نبودن با این زبانها می توانید از هموطنان ارمنی حاضر در مرز که مانند شما مسافر ارمنستان هستند کمک بگیرید. مامورین حاضر در مرز ارمنستان به دو زبان روسی و ارمنی صحبت می نمایند اما برخی از آنها اندکی فارسی یا انگلیسی شکسته نیز می دانند،با این همه با توجه به حضور هموطنان ارمنی در میان مسافرین جای نگرانی وجود ندارد.

روند صدور ویزا در مرز ارمنستان با توجه به تعداد مسافرین متغیر است. اگر با اتوبوس به ارمنستان سفر نموده اید میبایست تا صدور ویزا برای آخرین نفر از همسفران منتظر بمانید که اندکی طولانی است. اما اگر به تنهایی سفر کرده یا با خودروی شخصی مسافرت می نمایید این روند اندکی کوتاه تراست. اگر به تنهایی و بدون خودروی شخصی مسافرت نموده اید پس از صدور ویزا می توانید اندکی دورتر از ساختمانهای گمرک و مرزبانی با خودروهای مسافر بر به سوی ایروان حرکت نمایید که با توجه به حضور در کشوری خارجی و عدم آشنایی با مسیر، احتیاط در استفاده از این روش و انتخاب خودروی مسافربر ضروری است.

ضمنا در صورتی که با خودروی شخصی سفر می نمایید می بایست علاوه بر هزینه صدور ویزا هزینه های دیگری نیز بابت بیمه و عوارض ورود به کشور ارمنستان و .. نیز پرداخت نمایید.
لازم به ذکر است که امکان دریافت ویزا در فرودگاه ایروان برای اتباع ایران فراهم می باشد که هزینه ای معادل هزینه دریافت ویزا از سفارت ارمنستان در تهران را داراست.

به طور کلی بهترین روش اخذ ویزا بسته به موقعیت و شرایط شما متغیر است اما توصیه کلی ما این است که در ایام شلوغ ( مانند عید نوروز) جهت پیشگیری از اتلاف وقت طولانی در مرز یا فرودگاه پیشاپیش ویزای خود را از سفارت ارمنستان تهیه فرمایید. ضمنا به خاطر داشته باشید که جهت دریافت ویزا از طریق سفارت، علاوه بر مدارک شناسایی به همراه داشتن دو قطعه عکس نیز الزامی است.

زمان مراجعه به سفارت:
یکشنبه تا پنجشنبه هر هفته (جمعه و شنبه سفارت تعطیل است)
ساعت 9:00 صبح لغایت 12:00 ظهر
مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کشور ارمنستان

اصل گذرنامه
یک نسخه کپی از صفحه اصلی گذرنامه
یک قطعه عکس 3*4 رنگی زمینه سفید
فرم ویزای تکمیل شده (فرم خام توسط سفارت تحویل شما میگردد)

ویزای صادر شده بعد از سه روز کاری تحویل شما میگردد.

لازم به ذکر است که معمولا در ایام عادی(به غیر از اسفند ماه) سفارت ارمنستان خلوت بوده و تحویل و دریافت مدارک در سریعترین زمان ممکن انجام میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *