سامویی

سامویی جزیره ای با وسعت ۲۲۸.۷ کیلومتر مربع سومین جزیره بزرگ تایلند بعد از پوکت و جزیره چانگ است که شامل هفت ساحل اصلی به نام های چاونگ، لامی، باپوت، مانم، چاونگ نوی، نتورنو تلینگ نم است.
این جزیره برای اولين بار 15 قرن پیش توسط ماهیگیران جنوب چین و شبه جزیره مالایا مسکونی شد. در نقشه های قدیمی چینی از سال ۱۶۸۷ به نام Pulo Cornam دیده شده است. البته انتخاب نام ساموئی برای این جزیره خود داستان مرموزی دارد که شاید از نام درختی بومی به نام mui موی ویا از کلمه مالایی به نام Saboey به معنی (پناهگاه های من) گرفته شده باشد و کو Koh کلمه ای تای به معنی جزیره است.

البته تا اواخر قرن بیستم ساموئی جزیره ای خودکفا با ارتباطاتی بسیار محدود با سرزمین اصلی تایلند بوده است. جزیره حتی تا سال ۱۹۷۰ میلادی دارای جاده هم نبود و برای سفر از یک سمت جزیره به سمت دیگر آن که ۱۵ کیلومتر جنگل و کوه است یک روز کامل زمان لازم داشت.

جمعیت سامونی حالا حدود ۵۵۰۰۰ نفر و شغل عمده ساکنان صنعت گردشگری و نیز صادرات نارگیل و کائوچو است. جزیره هم اکنون فرودگاه بین المللی دارد که روزانه پروازهایی به بانکوک و پو کت و شهرهایی در جنوب شرقی آسیا چون هنگ کنگ، کوالالامپور و سنگاپور به آن برقرار است. هرچند مهاجرت به این جزیره تصویر خوبی از رشد اقتصادی به درک عموم رسانده است اما تا حدودی هم چهره طبیعی جزیره را نیز تغییر داده است. برای نشان دادن رشد سامویی از لحاظ مقصد گردشگری جدید همین بس که در سال 2008 کشتی رانی کروز Cunard Ms ملکه ویکتوریا بیش از 2000 کشتی گردشگری را در این جزیره آورده است.

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: