دیدنی های صوفیا

1-میدان شاهزاده الکساندر باتنبرگ

میدان شاهزاده الکساندر باتنبرگ (Prince Alexander of Batenberg Square) که با نام باتنبرگ نیز معروف است، بزرگ ترین میدان صوفیه، پایتخت بلغارستان است که نام آن برگرفته شده از الکساندر جوزف باتنبرگ، نخستین شاهزاده بلغارستان مدرن است. این میدان مناسب ترین محل در صوفیه برای برگزاری کنسرت های بزرگ در هوای آزاد و تظاهرات، راهپیمایی ها (از جمله رژه ارتش در روز سنت جورج) و دیگر نشست ها است.

2-پارک بورسوا گاردینا در صوفیه

بورسوا گاردینا (Borisova gardina) یا باغ بورسوی، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین پارک های صوفیه، پایتخت بلغارستان است که ساخت و ساز آن در سال 1884 آغاز شد و به نام تزار بوریس سوم نامگذاری شد. تاریخچه باغ پذیرای سه دوره متفاوت، تحت سه باغبان مشهور بوده است که همگی با توجه به طرح اولیه، به توسعه و تکمیل آن کمک بسزایی کردند. برج تلویزیونی باغ بورسوی طی سال های 1959-1958 در این باغ ساخته شد. آخرین بازسازی باغ بورسوی در سال 1986 انجام گرفت و در همان سال، این پارک به عنوان یک بنای تاریخی و باغ هنری ثبت شد

 3-بالچیک

در برخی از تورهای بلغارستان که گردش های روزانه اتوبوسی دارند، در یکی از سفرهای روزانه، گردش و بازدید از بالچیک آغاز می شود. تفرجگاهی کوچک در شمال ساحل دریای سیاه، بنیان شده در قرن پنجم قبل از میلاد، بالچیک امروزه مشهور است به عنوان اقامتگاه ییلاقی ملکه ماریا، ملکه فقید رومانی. عمارت آن ترکیبی است از گلچین سبک های شرقی و اروپایی، با بوستان های جذاب با بیش از 600 گونه گیاهان نادر و کمیاب در سراسر جهان.   

4-شهر 40 کلیسا

سفر در کنار ساحل جنوبی دریای سیاه از روستاهای زیبایی می گذرد که هر یک داستانی برای گفتن دارد . بازدید از شهر قدیمی نسبار که روی دماغه ای بیرون آمده از دریا واقع شده است ما را با مجموعه ای از کلیساهای قدیم مواجه می سازد که قدمت آنها به قرن سیزدهم میلادی باز می گردد.

معازه ها ، کوچه های باریک و ساختمان های قدیمی زمان را به گذشته و دوران یونانی ها، رومی ها بیزانس باز می گرداند. شهر تاریخی نسبار در بلغارستان بناهایی را مانند ارگ شهری، معبد آپولو، میدان عمومی ، استحکامات شهری و خانه های چوبی در خود جا دادها ست.

این بناهای تاریخی شامل ارگ شهر، معبد آپولو (Apollo)، میدان عمومی و استحکام های دوران تراسیان ها هستند. هم چنین در شهر نسبـار،  قلعه ای وجود دارد که در زمان حکومت  بیزانـس  (امپراتوری رم شرقی) بر این منطقه احداث شده است.  این شـهر تاریخی در زمان حاکمیت امپراتوری رم شرقی بر سواحل دریای سیاه، مهم ترین شهر بندری این منطقه محسوب می شده است.

در این شهر تاریخی خانه های چوبی نیز وجود دارند که در قرن نوزدهم میلادی احداث شده و هر کدام از آن ها نمونه ای ارزشمند از هنر معماری قرن قرن 19 میـلادی در این منطقه اند.  یونسـکو به دلیل خصوصـیات ویژه این شهر تاریخی و تنوع آثار موجود در آن ، در سال 1983 شهر نسبار را در فهرست میراث جهانی به ثبت رساند.

5-کلیسای بویانا

در کنار کوه معروف ویتوشا بناشده و قدمتی 900 ساله دارد . درون کلیسا موزه ملی واقع شده که بر تاریخ منطقه، هنر و صنایع دستی تمرکز دارد.

6-کلیسای هاگیا صوفیا

در قرن ششم میلادی ساخته شد و بارها تغییراتی در آن رخ داد. از این کلیسا در زمان تسلط عثمانی ها بر بلغارستان به عنوان مسجد استفاده می شد.

7-پارک کوهی ویتوشا

این پارک در حومه شهر است و حدود 30 دقیقه با شهر فاصله دارد. این پارک از قدیمی ترین پارک های طبیعت در بلغارستان به شمار می رود و در فصل زمستان محلی برای علاقه مندان به اسکی است

8-پارک آبی ویتوشا

در حومه شهر صوفیا پارک کوهی ویتوشا قرار دارد و حدود 30 دقیقه با شهر فاصله دارد . این پارک از قدیمی ترین پارک های طبیعت در بلغارستان است و در زمستان محلی برای علاقه مندان به اسکی می باشد.

9-شهربلوگراچیک

این شهر بین کوه های vedernik و venesta واقع شده است که در 182 کیلومتری شمال غرب صوفیه قرار دارد. این صخره های عظیم همانند یک قلعه طبیعی بودند و در زمان های گذشته توسط رومیان و بلغاریان مورد استفاده قرار می گرفت. این اثر تاریخی طبیعی به عنوان سمبل و نماد طبیعی بلغارستان به رسمیت شناخته شده است.

10-پل عشاق صوفیا

در شهر تاریخی و زیبای صوفیا یکی از مکان هایی که برای گشت و گذار در شب مناسب و دیدنی است. . پل عشاق یک پل پیاده رو می باشد که شما در ارتفاع می توانید منظره ای زیبا از شهر و کوهستان را تماشا کنید. از لحاظ مکانی این پل در یکی از جاده های اصلی صوفیا قرار دارد و از جذابیت هایی که برای خیلی از افرار مهم است وجود گالری هنری بر روی پل است، شما می توانید با تابلو های زیبا که در این جا می بینید عکس های یادگاری بگیرید.

 11-تاتر ملی ایوان وازوف صوفیا

تاتر ایوان وازوف  تاتر ملی و بزرگترین تاتر بلغارستان است . از لحاظ معماری سبک نئوکلاسیک ونیزی در ساختمان تئاتر دیده می‌شود و از این جهت بسیار غنی و جذاب است. در این تئاتر که در مرکز شهر واقع شده است و مجهز به 750 صندلی است، بازیگران مطرح و مشهور با نمایشنامه هایی حرفه ای که داستان زیبایی را بازگو می کند ایفای نقش می کنند. این مکان در ابتدا تئاتر ملی نامیده می شد که بعد از به نام نویسنده بلغاری برجسته ایوان وازوف نامگذاری شد.

12-سیتی گاردن صوفیا

باغ عمومی در صوفیا که به آن سیتی گاردن می گویند از مکان‌هایی تفریحی و جذاب است که به چند جاذبه‌های معروف این شهر مانند تئاتر ملی ایوان وازوف نزدیک است و دلیل ارزش و شهرت این پارک قدمت آن نیز است که به سال 1872 برمی‌گردد.

سیتی گاردن قدیمی‌ترین و مرکزی‌ترین باغ عمومی در این شهر است که مردان قدیمی شهر در آن بر روی میزهای شطرنج به بازی کردن مشغول هستند و  بعضی از جوانـان شهر را در کافه آن بـاهم  به صحبت کردن و نوشیدن و خوردن  می‌بینید. در سمت دیگر خـیابان  گالری هنر ملی واقع‌ شده اسـت و مجسمه رقصنده زن رو به روی تئاتر ملی در وسط فواره ها جلب توجه می‌کند.

 
مراکز خرید برتر صوفیا

 13-سیتی سنتر صوفیا

 اولین و در حال حاضر کوچکترین مرکز خریدی است که در صوفیه ساخته شد. واقع در پشت  هتل هیلتون و در نزدیکی کاخ ملی فرهنگ صوفیه، می باشد و به دلیل مجاورت این مرکز خرید با ایستگاه مترو ، بسیاری از مغازه های آن وارد طرح ساخت و ساز شدند و اندازه این مرکز خرید کوچک تر شده است. همچنین دارای یک سینما و رستوران فوق العاده می باشد

14-بازار صوفیا

بازار صوفیه یکی از بهترین مراکز خرید بلغارستان در صوفیه می باشد که در مرکز این شهر واقع شده است و دارای یک سالن  سینما نیز هست. یکی از اولین مراکز خرید بود که در صوفیه ساخته شد و نسبت به بازار های پیشین خود کوچکتر می باشد. نزدیکی به مرکز شهر و ایستگاه مترو موقعیت مناسبی برای آن ایجاد کرده است.

14-بازار دی مل

بزرگترین مرکز خرید صوفیه در بلغارستان در سال 2010 تاسیس شد. این مرکز خرید دی مل نه تنها دارای فروشگاه های متعدد می باشد بلکه درای 88 سینما، بزرکترین مرکز تفریحی با سالن بولینگ، استخر و بزرگترین رستوران ها نیز می باشد.

 15-اوت لت سنتر صوفیا

مرکز خرید اوت لت سنتر صوفیه یکی دیگر از مراکز خریدی است که در سال 2010 افتتاح شد ولی به دلیل موقعیت بد آن در  شهر صوفیه در آخر لیست ما قرار می گیرد. در عوض فروشگاه های لوکس و فوق العاده ای در این مجتمع بی نظیر وجود دارد..

 

 

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: