دیدنی های شانگهای

شهر شانگهای چین

شهر شانگهای چین پرجمعیت ترین شهر جهان است و یکی از ۴ شهری است که مستقیما توسط حکومت چین اداره می شود. جمعیت این شهر بیش از ۲۴ میلیون نفر در ۲۰۱۷ بود. شانگهای یک مرکز مالی و حمل و نقل در جهان محسوب می شود و شلوغ ترین بندر کانتینری در جهان را دارد. در دلتای رودخانه یانگ تسه و درمیانه ساحل شرقی چین قرارگرفته است. از شمال و غرب و جنوب با شهرهای ژیانگسو و ژجیانگ همسایه است و از سمت شرق توسط دریای چین محصور شده است.

 

در قرن ۱۹ میلادی شهر به عنوان یک شهر مهم اداری، حمل و نقل و تجارت رشد کرد و موقعیت مناسب و پتانسیل اقتصادی آن مورد توجه قرار گرفت. این شهر یکی از بنادری بود که پس از پیروزی بریتانیا بر چین در جنگ اول تریاک، طی معاهده ای مجبور به تجارت خارجی شد.
این شهر بزرگ نماد شکوفایی اقتصاد چین است.

آب و هوا شهر شانگهای چین

شهر شانگ های چین آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب دارد و دارای ۴ فصل متفاوت است. زمستان ها سرد و مرطوب است و در سال یک یا دو بار بیشتر برف نمی بارد. تابستانها گرم و مرطوب است. در تابستان و آغاز پاییز گاهی هوا طوفانی می شود که در سالهای اخیر باعث آسیب قابل توجهی نشده است.

گردشگری شهر شانگهای چین

شهر شانگهای چین یکی از پرجنب و جوش ترین شهرهای جهان است که در آن سنت و مدرنیته در هم آمیخته اند و همیشه چیز تازه ای برای گردشگران دارد. بازدید از برج شانگ های یا برج مرکز مالی جهان می تواند برای گردشگران جالب باشد. آسمان خراش های جین مائو و برج تلویزیونی مروارید شرقی شانگ های هر دو تصاویر سمبلیکی از شهر را نشان می دهند. برای جذابیت بیشتر در برج مرکز مالی جهان در طبقه ۱۰۰ کف شیشه ایست تا افراد هنگام قدم زدن بتوانند زمین را زیر پای خود ببینند.
اگر به شهر شانگ های چین سفر کنید می توانید با طی مسافتی به دیزنی لند نیز بروید.

آموزش شهر شانگهای چین

شهر شانگهای چین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ در رتبه بندی دانش آموزان ۱۵ ساله که توسط OECD انجام شد رتبه اول را کسب کرد و این نشان دهنده کیفیت بالای مدارس دولتی شهر شانگهای چین در سطح جهان است. منتقدین بر این باورند که در این شهر و سایر شهرهای چین کودکان از خانواده کارگر تنها تا کلاس نهم می توانند ادامه تحصیل دهند و در ادامه باید برای دبیرستان به شهر خودشان برگردند.
شانگ های اولین در شهر در چین است که اجرای قانون ۹ سال آموزش در آن اجباری است. آمار ۲۰۱۰ نشان می دهد که در شهر شانگهای چین ۲۲ درصد از افراد تحصیلات دانشگاهی دارند، ۱۲ درصد تحصیلات دبیرستانی و ۳۶٫۵ درصد تحصیلات راهنمایی و ۱٫۳۵ درصد تحصیلات ابتدایی دارند و ۲٫۷۴ درصد از افراد بیسواد هستند.
این شهر بزرگ بیش ۹۳۰ مهد کودک ، ۱۲۰۰ دبستان و ۸۵۰ مدرسه راهنمایی دارد. بیش از ۷۶۰٫۰۰۰ دانش آموز راهنمایی و بیش از ۸۷۱٫۰۰۰ دانش آموز ابتدایی در این شهر درس می خوانند.
شهر شانگهای چین یکی از مراکز بزرگ آموزشی در چین با بیش از ۳۰ دانشگاه و کالج است. تعدادی از معتبرترین دانشگاه های چین مانند دانشگاه فودان، جیائو تونگ، تانجی و دانشگاه شمال شرقی چین در این شهر قرار دارند. در ۲۰۱۲ NYU در دانشگاه پودونگ با همکاری دانشگاه نیویورک به عنوان اولین سرمایه گذاری مشترک احداث شد. در ۲۰۱۳ شهرداری این شهر و آکادمی علوم چین، دانشگاه شانگ های تِک را در پارک فناوری های پیشرفته ژانگ جانگ در پودونگ ایجاد کردند. قرار است این دانشگاه تحقیقاتی جدید یک موسسه درجه یک در سطح ملی و جهانی باشد.
شهر شانگهای چین بیشترین تعداد مدرسه های بین المللی در چین را دارد.

جغرافیا شهر شانگ های چین

این شهر یکی از مهم‌ترین بنادر چین به حساب می‌آید.

شانگ های شهر غول آسا و لبریز از جمعیت. رابط میان چین و دنیای خارج. شهری که حزب کنونی چین در آن پایه‌گذاری شد. به شهر جنگل آسمانخراشها معروف است. شهر روشنفکری و کارگری با ۲۵ دانشگاه و مؤسسه دانشگاهی. این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی ازاقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد.

شهر شانگ های به دو بخش توسط رودخانه تقسیم می‌شود.

که بخش شرقی که ناحیه تازه ساخت آن و با معماری جدید می‌باشد پودونگ و شرق آن شانگهای نام دارد که در منتهی‌الیه غربی آن فرودگاه خونچای که مربوط به پروازهای داخلی است قرار دارد.

همچنین فرودگاه اصلی شانگ های در منطقه پودونگ واقع است که با یک مونوریل خارج شهری به شهر شانگ های وصل می‌شود. از نکات جالب این شهر در حال حاضر منطقه شانگ های اکسپو ۲۰۱۰ است که مربوط به نمایشگاه بین‌المللی در سال ۲۰۱۰ می‌باشد. زبان مردم این منطقه بیشتر چینی است.

شانگ های شبیه‌ترین شهر جهان به نیویورک است و همچنین باعث شده تا خیلی‌ها این شهر را نیویورک شرق بنامند. شانگ های قلب تپنده اقتصاد کشور چین است و می‌توان همه جای شهر از این مسئله مطمئن شد.

مترو

مترو در سال ۱۹۹۳ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۱۴ خط و ۳۳۷ ایستگاه می‌باشد. این مترو طولانی‌ترین متروی جهان با ۵۴۸ کیلومتر طول می‌باشد.

اطلاعات دیگر در مورد شانگهای چین

این شهر یکی از مهم‌ترین بنادر چین به حساب می‌آید.

شانگهای شهر غول آسا و لبریز از جمعیت. رابط میان چین و دنیای خارج. شهری که حزب کنونی چین در آن پایه‌گذاری شد. به شهر جنگل آسمانخراشها معروف است. شهر روشنفکری و کارگری با ۲۵ دانشگاه و مؤسسه دانشگاهی. این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی از اقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد.

شهر شانگهای به دو بخش توسط رودخانه تقسیم می‌شود.

که بخش شرقی که ناحیه تازه ساخت آن و با معماری جدید می‌باشد پودونگ و شرق آن شانگهای نام دارد که در منتهی‌الیه غربی آن فرودگاه خونچای که مربوط به پروازهای داخلی است قرار دارد.

همچنین فرودگاه اصلی شانگ های در منطقه پودونگ واقع است که با یک مونوریل خارج شهری به شهر شانگهای چین وصل می‌شود. از نکات جالب این شهر در حال حاضر منطقه شهر شانگهای چین اکسپو ۲۰۱۰ است که مربوط به نمایشگاه بین‌المللی در سال ۲۰۱۰ می‌باشد. زبان مردم این منطقه بیشتر چینی است.

شانگ های شبیه‌ترین شهر جهان به نیویورک است و همچنین باعث شده تا خیلی‌ها این شهر را نیویورک شرق بنامند. شانگ های قلب تپنده اقتصاد کشور چین است و می‌توان همه جای شهر از این مسئله مطمئن شد.

نام شانگهای

این شهر، به معنای “پس از دریا” است. اولین رخداد این نام از تاریخ سلسله قرن ۱۱ است که در آن زمان یک همزیستی رودخانه و شهر با این نام در منطقه وجود داشت. در مورد چگونگی درک این نام، اختلاف نظر وجود دارد، اما مورخان چینی به این نتیجه رسیده اند که در سلسله تانگ، شانگ های به معنای واقعی کلمه در دریا بود.

یکی دیگر از نام های جایگزین برای شهر شانگهای چین، شان (申) یا شانچنگ (申城، “Shen City”)، از لرد Chunshen، شخص سوم قرن قبل از میلاد و نخست وزیر دولت چو، که شامل شانگ های مدرن است. تیم های ورزشی و روزنامه ها در Shanghai اغلب اسامی خود را از شن نام برده اند، مانند شانگهای شنو فا و شن بئو.

Huating (华亭) یکی دیگر از نام های اولیه برای Shanghai بود. در دهه ۷۵ میلادی، در اواسط سلسله تانگ، Huating توسط فرماندار وو و فرمانده ژائو Juzhen در Songjiang امروز، اولین دولت در سطح منطقه در شانگهای مدرن امروز را تاسیس کردند. امروز، Huating به عنوان یک هتل چهار ستاره در شهر به نظر می رسد.

تاریخ مدرن شانگهای

در ۱۷ ژانویه ۱۹۵۸، جیانگینگ، Baoshan و Shanghai در استان جیانگسو بخشی از شهرداری شانگهای بودند که ۸۶،۳۰۰ هکتار گسترش داشت. در دسامبر ، منطقه سرزمینی Shanghai به ۵۹۱،۰۰۰ هکتار گسترش یافت، در حالی که بیشتر مناطق اطراف حومه آن در جیانگسو اضافه شد: چانگمینگ، جینشانگ، چینگگ، فنگشیان، چوانشا و نانویی. در سال ۱۹۶۰، شهرداری ها به ۱۰ بخش کاهش یافت.

در طول دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، Shanghai مرکز چپ گرا رادیکال شد، چون مرکز صنعتی چین با بیشتر کارگران ماهر کارگر بود. چپ رادیکال جیانگ چینگ و سه متحدش، همراه با چهار گروه، در شهر مستقر بودند. با این حال، حتی در دوران پر سر و صدای انقلاب فرهنگی، شانگهای توانست با بهره وری بالای اقتصادی ، ثبات نسبی اجتماعی را حفظ کند. در طی بیشتر تاریخ چین، شانگهای به میزان قابل توجهی درآمد مالیاتی به دولت مرکزی با شانگهای اضافه کرده است. در سال ۱۹۸۳، درآمد مالیاتی دولت مرکزی بیشتر از شانگهای بود که در ۳۳ سال پیش سرمایه گذاری دریافت کرده بود. این درآمد ها برای رفاه مردم Shanghaines و توسعه زیربنایی و سرمایه Shanghai خرج شدند. اهمیت آن برای رفاه مالی دولت مرکزی نیز از آزادی اقتصادی که در سال ۱۹۷۸ آغاز شد، رد شد. شانگهای در نهایت مجاز به اصلاحات اقتصادی در سال ۱۹۹۱ شد، با شروع توسعه گسترده ای که هنوز امروز دیده می شود.