دیدنی های ترابزون

جاذبه های گردشگری ترابزون

ترابزون شهری پرجاذبه در کرانه‌های دریای سیاه است که به دلیل نزدیک بودن به ایران از مقاصد محبوب و پر طرفدار به شمار می‌رود. گرچه عمده شهرت ترابزون به دلیل مراکز خرید و مغازه‌های رنگارنگ آن است اما جاذبه‌های آن نیز نشان از قدمت و اصالت این شهر دارد.

 

مسجد و موزه ایاصوفیه

مسجد و موزه مشهور ایاصوفیه از شناخته شده‌ترین جاذبه های گردشگری ترابزون است که در 4 کیلومتری غرب مرکز ترابزون قرار دارد. این مسجد که معماری آن الهام گرفته شده از طراحی‌ها و معماری‌های سلجوقی و گرجستانی است بین سال‌های 1238 و 1263 ساخته شده. گرچه طرح کلی ایاصوفیه از معماری‌های سلجوقی و گرجی الهام گرفته شده اما نقاشی‌های دیوار و کف موزاییکی آن، همان سبک هم آن را می‌شناسیم، روزگاری کلیسای ارتدوکس بوده و بعدها در سال 1461 پس از فتح عثمانیان به مسجد تبدیل شد. پس از آن، قبل از مرمت و بازسازی دهه 1960، توسط روس‌ها به عنوان انبار مهمات و بیمارستان استفاده شد. در سال 2013 نیز قدرت مذهبی محلی مجددا کنترل ایاصوفیه را به دست گرفته و آن را به مسجد تبدیل کردند تا اینکه یک قاضی محلی این اقدام را غیر قانونی عنوان کرد و دستور داد تا ایاصوفیه به عنوان موزه استفاده شود. پلان کلی این کلیسای سابق به صورت صلیب در مربع است که همین امر نشان دهنده تاثیر و نفوذ گرجی‌ها در معماری است. در بخش جنوبی بنا کتیبه‌ زیبایی وجود دارد که واقعه خروج آدم و حوا را از بهشت به تصویر کشیده است. در قسمت غربی بنا هم انواع مضامین مذهبی به تصویر کشیده شده اما عقاب حجاری شده نمادی از خانواده کامنوس، بنیانگذاران کلیسا است. گوشه گوشه ایاصوفیه پر از تصاویر زیبا و تاریخی پر فراز و نشیب است که ارزش خرید بلیط هواپیما و بازدیدی چند ساعته را دارد.

 

عمارت آتاتورک

در 5 کیلومتری غرب میدان آتاتورک، عمارتی سفید رنگ و زیبا قرار دارد که با نام عمارت آتاتورک شناخته شده و از جمله جاذبه های گردشگری ترابزون به شمار می‌رود. جالب است بدانید که این عمارت زیبا برای اولین بار در سال 1890 با طرحی از معماری ایتالیایی، برای خانواده بانکدار مطرح و ثروتمند یونانی ساخته شد و بعدها این عمارت در اختیار مصطفی کمال پاشا آتاتورک قرار گرفت. گفته می‌شود آتاتورک شخصا در سال 1924 در این عمارت زندگی می‌کرد. این خانه در سال 1987 به موزه باستان شناسی و مردم شناسی تبدیل شد.

 

مسجد گلبهار خاتون

در سال 1514 سلطان سلیم اول، فاتح سوریه و مصر که با نام سلطان سلیم ظالم/ ترسناک برای دیگران و با نام  یاووز و سلطان سلیم بزرگ برای ترک‌ها شناخته می‌شود، به یاد مادر خود، گلبهار خاتون، و احترام به او مسجدی را در جنوب غرب بازار ساخت که امروزه به یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌ها ترابزون تبدیل شده است. در کنار آن باغ سرسبز چای و انبار غله وجود دارد که بد نیست سری به آن‌ها نیز بزنید.

 

کاروانسرای آلاجا

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ترابزون که باید از آن بازدید کرد کاروانسرای آلاجا یا Alaca Han است. این کاروانسرا با فاصله کمی از مسجد نوسازی شده چارشی (مسجد بازار) قرار گرفته است. آلاجا کاروانسرایی تک گنبدی است که حمام‌های آن نزدیک به یکدیگر و به صورت دیوار به دیوار ساخته شده است. قدمت این کاروانسرا را قرن 18 میلادی می‌دانند. گرچه آلاجا در سال‌های اخیر رو به ویرانی رفته اما هنوز هم زیبایی خود را حفظ کرده و هنوز هم گردشگران را از دور ونزدیک به خود جلب می‌کند.

 

بازار سرپوشیده  بدستان Bedesten

در دل بازار سرپوشیده ترابزون که توسط جنوایی‌ها ساخته شده بود، بازار فعلی ترابزون احتمالا در قرن شانزدهم و توسط عثمانی‌ها بنا شده است. این بازار تک گنبدی است که در میان بازارهای سرپوشیده به ویژه بازار ترک‌ها بسیار نامتعارف است. در مقابل این گنبد تنها، قوس‌های بازار تعدادشان بسیار بوده و در تقارن کامل با یکدیگر قرار دارند. اگر به فکر خرید سوغات هنگام بازگشت هستید، این بازار محل خوبی است حتی اگر تمایل به خرید هم نداشته باشید باز پیشنهاد می‌کنیم که برای نوشیدن فنجانی چای ترک خوش طعم و مزه سری به این بازار بزنید.

پل زاگنوس

پلی با قدمتی تاریخی در موقعیتی زیبا، یکی از جاذبه های گردشگری ترابزون و محبوب گردشگرانی است که با خرید بلیط هواپیما میهمان ترابزون شده‌اند. پل زاگنوس که بر فراز زمین‌های سرسبز دره زاگنوس زده شده، نام پاشا (فرماندار آن دوران) را با خود یدک می‌کشد چرا که وی یکی از چندین مراحل تعمیر این پل را در قرن پانزدهم انجام داد. قدمت این پل را اما با توجه به معماری و طراحی آن، دوران رومی یا بیزانسی می‌دانند.

مسجد بازار/ مسجد چارشی

اگر میهمان ترابزون شوید، حتما سری به بازار این شهر در غرب میدان آتاتورک خواهید زد. بازار گرچه پر رنگ و لعاب است اما در دل خود جاذبه‌هایی را نیز دارد که یکی از آن‌ها مسجد چارشی است. مسجد چارشی بزرگ‌ترین مسجد در مرکز ترابزون است که سنگ‌تراشی‌های آن هر گردشگر خوش ذوقی را برآن می‌کند تا به بازدید این مسجد برود.

اوزون گول

در جنوب شهرترابزون یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری ترابزون قرار دارد. گردشگرانی که به دنبال تجربه زندگی و خوراک محلی سایر کشورها هستند و یا صرفا نگاه به طبیعتی زیبا به آن‌ها انرژی می‌دهد پس از سفر به ترابزون حتما سری به اوزون گول می‌زنند که در کنار طبیعتی زیبا، روستای محلی دارد.

ترابزون شهری است که از گذشته به دلیل تجارت با ایران و نیزموقعیت خوب خود در جاده ابریشم، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. این قدمت تاریخی ترابزون را به شهری پر جاذبه با طبیعتی شگفت انگیز و بازارهایی دیدنی تبدیل کرده است. جاذبه‌های دیگر ترابزون شامل مسجد اسکندر پاشا، کاروانسرای تاش، مسجد کوناک، مجسمه آتاتورک، و پله‌ها است.