دیدنی های ایروان

موقعیت جغرافیایی و اطلاعات شهر
شهر زیبای ایروان، پایتخت کشور ارمنستان در جوار رود هرازداران و فاصله 23 کیلومتری تا مرزهای ترکیه قرار گرفته است. نامش برای اولین بار در سال 607 میلادی در تاریخ ثبت شده اما شواهد موجود باستانی حاکی از وجود حیات بشری در هزاراه های ششم تا سوم قبل از میلاد در این سرزمین است. تاریخچه پیوستن آن به پادشاهی ارمنستان به قرن ششم قبل از میلاد بازمی گردد. این شهر مدرن از تپه ها و دره های عمیق رودخانه هزارادارن سربرافراشته و با قله های آتشفشانی رشته کوه های آراگاتس و آژداهاک و شمال رشته کوه های آرارات احاطه گردیده است. موقعیت جغرافیایی بسیار جذابی که به لطف آن این سرزمین جذاب از زیبایی های طبیعی خارق العاده ای بهره مند گردیده. قرار گرفتن ساختمان های مدرن آن در امتداد درختان باطراوت خیابان سنتی ارمنی خالق ترکیبی تماشایی و چشم نواز در این شهر شده اند، ترکیبی جذاب که قطعا روح هر بیننده ای را نوازش می کند. در سال 1919 همزمان با ساخت دانشگاه و دیگر مراکز آموزش عالی در ایروان، این شهر به یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی کشور تبدیل گردید تا جایکه آکادمی علوم ارمنستان به عنوان یکی از برجسته ترین موسسات تحقیقاتی در این شهر قرار گرفته است. می توان از ایروان به عنوان میزبانی بسیار شایسته برای آرشیو مانتاداران نام برد، گنجینه ای ارزشمند که مجموعه ای غنی از نسخ خطی باستانی ارمنی را در دل خود جای داده است. در این شهر رویایی تا دلتان بخواهد موزه و تئاتر یافت می شود.
جمعیت
جمعیت پایتخت زیبای ارمنستان 1093485 نفر می باشد.
شرایط آب و هوایی
ایروان دارای شرایط آب و هوای قاره ای متاثر از استپ می باشد و تابستان هایی طولانی، گرم و خشک و زمستان هایی کوتاه اما سرد و برفی را تجربه می نماید. آب و هوایی که از موقعیت جغرافیایی آن، فاصله اش از دریا و احاطه شدنش با رشته کوه های متعدد تاثیر می پذیرد. ایروان معمولا شاهد تابستان هایی بسیار گرم می باشد تا جاییکه درجه حرارت در آن در ماه اوت به 40 درجه سانتی گراد هم می رسد. زمستان هایش هم بسیار سرد با بارش سنیگین برف است، سرمایی شدید که گاها در ماه ژانویه به منفی 15 درجه سانتی گراد و حتی پایین تر هم می رود. مقدار بارندگی سالانه در آن کم و حدودا 318 میلی متر است. ایروان در طول سال به طور متوسط 2700 ساعت شاهد تابش و تلالو نور خورشید می باشد.
در میان تمام شهرهای اروپایی، ایروان شاهد بیشترین تغییر در میانگین آب و هوا در فصل تابستان (از ماه ژوئن تا اوت) و در فصل زمستان (از ماه دسامبر تا فوریه) است.
تاریخچه
ایروان شهری است باستانی با تاریخی کهن و پرفراز و نشیب. در واقع می توان از دژ اربونی ارمنستان که در سال 782 پیش از میلاد مسیح توسط ارگیشتی پادشاه اورارتو در نزدیکی ایروان کنونی ساخته شد نام برد. نام شهر ایروان نیز برگفته از کلمه اربونی یا به بیان دیگر اسم این دژ است. می توان از کتیبه ای سنگی مربوط به روزگار حکمرانی ارگیشتی که در پژوهش های باستانی کشف شد، گواهی بر قدمت و تولد اولیه این شهر نیز نام برد. بر اساس این کتیبه آرگیشتی خود را سازنده این بنای عظیم و ستاینده خدای خلدی می خواند. در واقع این تاریخ 2789 سال پیش و 29 سال قبل از پیدایش رم بود. در گذشته یونانیان باستان نقشی اساسی را در ثبات زندگی اقتصادی و سیاسی ارمنستان ایفا می کردند، ایروان در آن زمان به دلیل قرا گرفتن در موقعیتی عالی و دقیقا بر سر مسیر کاروان ها از اهیمت تجاری وافری برخوردار بود. گرچه ایروان در آن زمان پایتخت ارمنستان نبود اما باز هم تاریخ تلخ این کشور را به دوش می کشد.
ایروان در فواصل بین قرون هفدهم تا یازدهم مورد تعرض و هجوم اعراب و امپراطوری سلجوقیان قرار گرفت، اقداماتی که باعث وارد شدن آسیب هایی جدی به آن و متوقف نمودن پیشرفتش شد.
در قرن پانزدهم تا هیجدهم ایروان از غارت ها و تعرضات عثمانی ها و ایرانیان در عذاب بود، به طوریکه در طی این مدت 14 بار دست به دست چرخید و در هر بار با ویرانی های قابل توجهی روبرو شد. از قابل توجه ترین و مخرب ترین این آسیب ها می توان به تسخیر ایروان توسط پادشاه صفویان، شاه عباس اول در سال 1604 اشاره کرد. در سال 1679 زلزله در این شهر رخ داد که باعث تخریب بخش بسیار بزرگی از آن شد.
در قرن هفدهم تا نوزدهم ایروان به سبب نفاق و اختلاف مابین روس ها، ترک ها و پارس ها تبادل گردید. در جریان این اتفاقات در تاریخ یکم اکتبر سال 1827 همزمان با عقد معاهده ترکمنچای مابین روس ها و ایرانیان تحولی شگرف در این شهر اتفاق افتاد که بر اساس آن ایرانی ها می بایست قلمرو قفقاز را که خانات ایروان نیز جزو آنها بود، ترک کنند.
ایروان در سال 1920 بار دیگر به عنوان پایتخت ارمنستان انتخاب گردید، البته بعد از یک تجربه تلخ و پایتخت بودنش آن هم فقط برای یک سال در قرن پانزدهم. در این زمان، ایروان شهری کوچک و ناامن به شمار می رفت که از آسیب ها و صدمات ناشی از بروز زلزله و جنگ و تعرض رنج می برد. از این رو در دهه 1930 پروژه های ساخت و ساز بی شماری در آن پایه ریزی و اعمال شد و نام رسمی ایروان برای آن انتخاب گردید.
می توان از الکساندر تامانیان به عنوان پدر ایروان مدرن نام برد، کسی که با هنر معماری خلاقانه اش موفق به ایجاد منظره ای منحصربه فرد در شهر شد. وی در طراحی شهر از توف یکی از اصلی ترین منابع طبیعی ارمنستان استفاده نمود. توف در واقع یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک، قوی و زیباست. در طراحی ایروان بیشتر از رنگ های صورتی استفاده شده از این رو از آن گاها به نام شهر صورتی نیز یاد می شود.
غذا و نوشیدنی
گرچه امروزه پایه تمام غذاهای ارمنی گوشت می باشد اما در واقع و از لحاط تاریخی رژیم و عادات غذایی این سرزمین با میوه آغاز شده است. می توان از ارمنستان به عنوان محل تولد و پیدایش اولیه میوه هایی نظیر هلو و زردآلو نام برد، میوه هایی که اساس و پایه عادات غذایی ارمنستان به شمار می روند. ارمنی ها اغلب روزشان را با نوشیدن یک فنجان قهوه البته ترجیحا قهوه سیاه و غلیظ آغاز می نمایند. لطفا توجه داشته باید هیچ تضمینی برای تمیز بودن آب شیر در ارمنستان وجود ندارد. برخی معتقدند آب لوله کشی در مناطق نزدیک چشمه های طبیعی و شهرهای اصلی کشور مناسب و از نظر عمومی تمیز است، البته این تنها یک گمان است و هیچ تضمین قانونی ندارد. به طور کلی پیشنهاد می شود از آب شیر برای نوشیدن استفاده ننمایید. گرچه برخی از مردم ارمنستان از همین آب به عنوان آب شرب استفاده می کنند اما سیستم بدنی آنها شاید با ناخالصی های آب هماهنگ شده و با سیستم بدنی شما کاملا متفاوت است. در ارمنستان نوعی نوشیدنی به نام تان (tahn) یا لبان (leban) یافت می شود. نوعی نوشیدنی بسیار محبوب در میان مردم این سرمین که از ماست تهیه می شود. از دیگر نوشیدنی های محبوب در آن می توان به چای، آبمیوه و شیر اشاره کرد.
ارمنی ها معمولا وعده های غذایی خود را با طیف گسترده ای از پیش غذاها یا به قول خودشان مزه، آغاز می نمایند. می توان از باستورما به عنوان یکی از این پیش غذاها نام برد، غذایی خوشمزه که از گوشت گاو چاشنی دار، تهیه شده و از نظر ظاهری بسیار شبیه کالباس است. از دیگر غذاهای خوشمزه این سرزمین می توان به خورواتس اشاره کرد، نوعی کباب ارمنی که از تازه ترین گوشت ها تهیه می شود. برای تهیه این غذا گوشت را در چاشنی های خوش طعم می خوابانند و در آتش هیزمی می پزند. غذایی بی نظیر که خوش طعم تر و خوش عطرتر از آن را در هیچ جای دنیا نخواهید یافت. خاشلاما نام یکی دیگر از غذاهای سنتی ارمنستان است که معمولا در مناسبت هایی خاص نظیر مناسک مذهبی آن را سرو می نمایند. برای تهیه این غذای خوشمزه گوشت بره یا گاو را از شب تا صبح با حرارت ملایم و به آهستگی می پزند و همراه با سبزیجات سرو می کنند. می توان از نان لواش به عنوان نان محلی ارمنستان نام برد، طبخ این نان در تنورهای سنتی و با استفاده از روش های سنتی انجام می شود. ماهی کبابی از آن دسته غذاهایی است که امتحان آنها در سفر به ارمنستان ضروری می باشد. در زمان بازدید از دریاچه سوان صرف ناهاری خوشمزه در کنار دریاچه را به هیچ وجه از دست ندهید. برای تهیه این غذا از نوعی ماهی قزل آلا به نام ایشخان که مختص دریاچه سوان است، استفاده می نمایند. ماهی تازه در مخلوطی از ادویه های تازه خوابانده و طعم دار می شود و با مهارتی بی بدیل طبخ خواهد شد. البته درکنار دریاچه سوان امتحان خرچنگ کبابی را نیز نباید فراموش کرد، این غذای خوشمزه و پرادویه آنقدر لذیذ است که قطعا دومی اش را بعد از صرف اولی طلب خواهید کرد. دلمه های ارمنی نیز از آوازه و شهرت خاصی برخوردارند، این غذای لذیذ از رول برگ مو پر شده با گوشت و برنج تهیه می شود. دلمه در میان مردم خاورمیانه و حاشیه دریای مدیترانه بسیار محبوب است. دلمه های ارمنی طعمی بی نظیری دارند  کمی تند و ادویه دار می باشند. لذت سفر به ارمنستان بدون صرف گاتا کامل نیست، نوعی شیرینی ارمنی که اغلب به عنوان دسر همراه با چای و قهوه سرو می شود و در آخر نباید ارمنستان را بدون امتحان اسنیکرهای ارمنی (Armenian snickers) ترک کرد، این خوراکی خوشمزه از گردو و آبمیوه های ترکیبی تهیه شده. از دیگر محصولات میوه ای ارمنستان می توان به لواشک میوه اشاره کرد، لواشک هایی خوش مزه با طعم های شیرین و ترش که از میوه هایی نظیر انار، زردآلو و آلو تهیه شده است.
مناسب ها و رویدادها
فستیوال دلمه
می توان از دلمه به عنوان یکی از خوشمزه ترین غذاهای محلی ارمنستان نام برد، غذایی لذیذ که از گوشت چرخ کرده پیچیده شده در برگ مو تهیه شده است. این فستیوال هر ساله در تاریخ شانزدهم مه در منطقه آرماویر (Armavir) با هدف آشنایی علاقمندان با غذاهای سنتی و فرهنگ غذایی این سرزمین ارائه می شود. در طی این فستیوال که همراه با رقص و آواز برگزار می شود، آشپزهای مختلفی با یکدیگر بر سر جایزه اصلی رقابت می کنند.
فستیوال فرش
فرش های ارمنی دارای تاریخی کهن و پیشینه ای باستانی هستند و آوازه آنها نه تنها در خود این سرزمین بلکه در کل جهان پیچیده است. این فستیوال جذاب بستری مناسب برای آشنایی علاقمندان با این هنر ارزشمند و فرصت خریداری نمونه هایی زیبا و منحصربه فردی را برای آنها به ارمغان می آورد. این رویداد سالانه در دومین شنبه ماه اوت در شهر زیبای دلیجان واقع در 100 کیلومتری ایروان برگزار می شود. البته این فستیوال علاوه بر نمایشگاه های فرش، از دیگر آثار هنرهای تجسمی میزبانی می کند.
فستیوال عسل و توت
این فستیوال سالانه در تاریخ هیجدهم اوت در منطقه شمشادین (Shamshadin) که مرکز تهیه عسل به شمار می رود، برگزار می شود. فستیوالی جذاب با حضور 3000 شرکت کننده و ارائه انواع عسل و توت های محلی. البته این جشنواره تنها به عسل محدود نمی شود و فرصت هایی عالی برای آشنایی با انواع هنر و صنایع دستی این سرزمین را برای علاقمندان به ارمغان می آورد.
جشنواره باربیکیو
گرچه باربیکیو یک وسیله محبوب برای کباب کردن گوشت در تمام دنیاست اما ارمنی ها گوشت ها را به روشی خاص و دستورالعملی منحصربه فرد کباب می کنند، کبابی لذیذ به نام خووواتس که تنها مردان ارمنی در طبخ و تهیه آن تبحر دارند. در کنار خوواتس نوعی سبزیجات خوشمزه و متشکل از گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل سبز سرو می شود. این غذا تا حدی در میان مردم ارمنستان محبوب است که سالانه جشنواره ای به افتخار آن برگزار می شود. جشنواره ای که با حضور آشپزان آماتور و حرفه ای در منظقه لوری (Lori) در روستای آهتالا (Ahtala) واقع  در 145 کیلومتری ایروان با ارائه بیش از 40 نوع کباب متنوع برپا خواهد شد. برنامه ای جذاب همراه با اجرای رقص، موسیقی و انجام بازی هایی جالب.
فستیوال لباس محلی
با شرکت در این فستیوال فرصت طلایی آشنایی با لباس های محلی بیش از 15 منطقه از هایک بزرگ (قسمتی از ارمنستان قبل از جدایی) برایتان فراهم خواهد شد. برنامه ای شاد همراه با اجرای رقص، موسیقی و عروسک های خیمه شب بازی هنر دست. این جشنواره در فضایی شاد و رنگارنگ با هدف ارائه آداب و رسوم و هنر میهمان نوازی مردم ارمنستان برگزار می شود.
فستیوال چیدن پشم گوسفند
می توان از این فستیوال به عنوان انتخابی بسیار جذاب برای علاقمندان به اجراهای زنده نام برد، فستیوالی سالانه که در تاریخ سوم ماه مه در ارمنستان راه اندازی می شود. از جذاب ترین بخش های این فستیوال می توان به چیدن پشم های گوسفندان با قیچی های قدیمی اشاره کرد. بعد از انجام فرآیند چیدن، پشم ها بلافاصله به زنان بسیار ماهر در عرصه قالی بافی ارائه می شود و با سرعتی باورنکردنی از آنها در بافتن فرش استفاده می شد. این فستیوال همراه با ارائه انواع شیرینی های ملی و سوغاتی ها عجین شده از این رو علاقمندان می توانند برای دوستان و آشنایانشان خرید نمایند و دست خالی نزد آنها بازنگردند.
جشنواره فیلم زردآلوی طلایی
این جشنواره برای اولین بار در سال 2004 راه اندازی گردید و از زمان تا کنون هر ساله در پایتخت ارمنستان، شهر زیبای ایروان برگزار شد. هر ساله در این جشنواره بیش از 120 تا 150 فیلم با ژانرهای مختلف به زبان های ارمنی بر سر جایزه آن با یکدیگر به رقابت می پردازند.

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: