دیدنی های آدانا

دیدنی های آدانا

آدانا طی سالیان دراز در میان سلسله‌های مختلفی همچون فنیقی‌ها، کلدانیان، آشوری‌ها، هیتی‌ها، ایران، مقدونیه، روم، بیزانس، عباسی‌ها و سلجوقیان دست به دست شده و در نهایت در اختیار عثمانیها قرار گرفته است.

فراتر از تاریخ کهن، آدانا هم اکنون شهری مدرن با جاذبه‌های گردشگری جذاب است. این شهر با اتوبانی از وسط به دو بخش قدیمی و جدید تقسیم می‌شود. بخش مدرن آدانا هم دو قسمت است. بخشی که قدیمی‌تر است و ساختمان‌های آن فشرده‌ترند و بخش جدیدتر که به حاشیه شهر می رسد و خانه های بزرگتر و مدرنتر در آن است.

 

 

آب و هوای آدانا

آدانا آب و هوای مدیترانه‌ای دارد. زمستانهای آدانا سرد می‌شود اما نه تا حد آزاردهنده. برف بسیار به ندرت می‌بارد و زمستان کوتاه است. تابستان در این شهر طولانی است. متوسط دمای تابستان 25 تا 35 درجه است و به ندرت دما به 40 درجه می‌رسد. بهترین فصل سفر به آدانا فروردین تا خرداد و شهریور تا آبان است. در این زمانها دما و بارش در حد متوسط است.

 

 

 

پل تاشکپرو

پل تاشکپرو (Taşköprü) یا پل سنگی یکی از نمادهای قدیمی جریان داشتن تجارت در آدانا است. این پل که اوایل قرن دوم میلادی ساخته شده است از نوع پلهای قوسی است. این پل به طول 310 متر و عرض 11.4 متر روی رودخانه سیحان ساخته شده است. پل تاشکپرو نقش عمده‌ای در تجارت بین دریای مدیترانه، آناتولی و ایران داشته است.

تا سال 2007 این پل برای عبور مرور انواع وسایل نقلیه آزاد بود، اما از 2007 تنها عابران پیاده اجازه عبور از روی آن را دارند و گاهی مراسم فرهنگی هم روی این پل برگزار می شود.

 

 

مسجد سابانجی

از هر جای شهر آدانا که نگاه کنید، مناره‌های مسجد سابانجی را می‌بینید. مسجد سابانجی از سال 1998 پذیرای مردم و بازدیدکنندگان است. این مسجد بزرگترین مسجد ترکیه و به روایتی بزرگترین مسجد خاورمیانه و بالکان است. این مسجد در بخش جنوبی پارک مرکزی آدانا قرار دارد. نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی مسجد سابانجی شبیه مسجد سلیمیه ادیرنه است. اگرچه تعداد مناره‌های آن مثل سلطان احمد استانبول 6 تاست.

چهار مناره اطراف گنبد اصلی هر کدام 99 متر طول دارند و دو مناره دیگر هر کدام 75 متر. ارتفاع گند اصلی هم 54 متر است. همین اعداد بزرگی  این مسجد را ملموس‌تر می‌کنند.

 

 

برج ساعت بویوک

این برج ساعت زیبا با قدمتی حدود 140 سال در خیابان Ali Münif آدانا قرار گرفته است. طول آن 32 متر است که آن را تبدیل به بلندترین برج ساعت ترکیه کرده است. برج ساعت دلمه باغچه استانبول در رتبه دوم قرار دارد. سر هر ساعت ناقوس این برج به صدا در می‌آید. مردم شهر و ادارات کارهای خود را با این ساعت تنظیم می‌کنند. تنها مشکل برج ساعت بویوک در حال حاضر کمبود فضا برای عابران و بازدیدکنندگان است. با توجه به اینکه این برج در منطقه شلوغی واقع شده است، دسترسی به آن کمی دشوار است.

 

پارک مرکزی آدانا

در مرکز شهر و دو طرف رودخانه سیحان پارک زیبای مرکزی آدانا قرار گرفته است. مساحت کلی این پارک 33هکتار است که 30 هکتار آن در سمت غربی رودخانه و 3هکتار نیز در سمت شرقی جای گرفته است. سمت غربی درست از بخش شمالی مسجد سابانجی آغاز می‌شود و  در شمال به مرکز خرید گالریا ختم می‌شود. همچنین در شمال بخش شرقی پارک هم یک پارک آبی قرار دارد که می‌تواند گزینه مناسبی برای سرگرمی به خصوص کودکان است.

 

 

پل چاتالان

پل چاتالان یکی از جاذبه‌های نسبتا تازه ساز آدانا است که به طول 1575 متر روی دریاچه سد سیحان قرار دارد. این پل شهر آدانا را به روستاها و خانه‌های ویلایی شمال آدانا پیوند می دهد. این پل از سال 1998 که ساخته شد تا سال 2007 طولانی‌ترین پل ترکیه بود. اما از آن سال چند پل طولانی دیگر هم در ترکیه ساخته شده است.

 

 

سایر جاذبه های آدانا

در آدانا بناهای تاریخی و جاذبه‌های دیگری هم وجود دارند که بازدید از آنها هم خالی از لطف نیست. از جمله مسجد جامع این شهر که در قرن 16 ساخته شده است و هم اکنون نیز کاربرد مسجد و آموزشهای مذهبی دارد. همچنین موزه آتاتورک و موزه مردم‌شناسی و سینمای آدانا که هر کدام داستانهای زیادی برای گفتن دارند. کلیسای سنت پل یا آدانا ببکلی (کودک آدانا) یک کلیسای کاتولیک با قدمتی بیش از 130 سال است. پارک طبیعت با حوضچه‌ها و باغ وحش کوچک زیبایش فضای مناسبی برای سرگرمی و بازی کودکان است.

اگر کمی از شهر فاصله بگیرید، در 30کیلومتری جنوب آدانا به تالاب آکیاتان می رسید که طبق کنوانسیون رامسر به عنوان یکی از تالابهای با اهمیت بین المللی تعیین شده است و یکی از مهمترین محلهای توقف پرندگان مهاجر است. همچنین با حدود 4 ساعت رانندگی هم می‌توانید به آبشار زیبای کاپوزباشی برسید. این آبشار در پارک ملی آلاداغلار قرار گرفته است و یکی از زیباترین آبشارهای ترکیه است. ماهیگیری در آبهای پایین‌دست این آبشار امکان‌پذیر است.

 

 

سواحل آدانا

آدانا شهر ساحلی نیست. با اینحال با وجود رودخانه‌ سیحان که از میان شهر عبور میکند در برخی قسمتها می‌توان کنار رودخانه رفت. یکی از سواحل نزدیک به آدانا ساحل یومورتالیک است. امکانات این ساحل مثل ساحلهای زیبا و مجهز غرب ترکیه نیست. با اینحال اگر بخواهید در سفر خود به آدانا از سواحل مدیترانه بی نصیب نمانید می‌توانید به ساحل یومورتالیک در فاصله حدود یکساعتی آدانا بروید.

همچنین در منطقه کاراتاش در جنوب آدانا هم امکاناتی برای شنا کردن در آبهای مدیترانه فراهم است

 

 

غذاها و نوشیدنی های آدانا

معروفترین غذای آدانا کباب است. گوشت بره کاملا از چربی و اضافه‌های دیگر پاک میشود. سپس آن را تکه تکه می‌کنند و با چربی دنبه به نسبت 1 به 5 ترکیب می‌کنند و یک روز در یخچال می گذارند. سپس روز بعد این ترکیب را ساطوری می‌کنند. به این ترکیب فقط فلفل قرمز شیرین و نمک اضافه میشود. بعضی ها فلفل سبز تند و حبه سیر هم اضافه می کنند. سپس با دست دور سیخ‌های فلزی گرفته می‌شود و روی منقل رو باز کباب می‌شود. این نوع کباب همه جای ترکیه دیده می شود و همه جای به اسم «کباب آدانا» معروف است.

«آب شلغم» نوعی نوشیدنی مخصوص آدانا است. اما شاید کمی با تصور شما فرق داشته باشد. این نوشیدنی از هویج قرمز ترش همراه با نمک، ادویه و آب طعم و بودار شده چغندر که همراه با بلغور فرآیند تخمیر را گذرانده تولید می‌شود. Şalgam Suyu یک نوشیدنی بدون الکل است. اما گاهی آن را در کنار یک نوشیدنی الکلی سرو می‌کنند. این اجباری نیست و شما می توانید همان نوشیدنی معمولی را بنوشید.

 

 

مراکز خرید آدانا

چهار مرکز خرید اصلی آدانا اپتیمم، گالریا، M1 و Carrefour نام دارند. اپتیمم و M1 بزرگترین این مراکز هستند. در این مراکز خرید شما می‌توانید نمایندگی بسیاری از برندهای بین‌المللی را پیدا کنید. هر دو این مراکز خرید در شمال اتوبان D400 در سمت شرقی رودخانه سیحان در مرکز آدانا قرار دارند.

 

 

حمل و نقل عمومی در آدانا

بهترین راه گشت و گذار در آدانا پیاده‌روی است. در یک پیاده روی در مرکز شهر، هم می‌توانید برخی از جاذبه‌های شهر را ببینید هم سری به پارک مرکزی شهر بزنید. اما جدا از پیاده‌روی، گزینه‌های دیگری مثل اتوبوس و مترو و تاکسی هم در اختیار شماست.

مترو آدانا یک خط دارد که شمال را به جنوب شهر متصل می‌کند. این خط مترو 13 ایستگاه دارد و حرکت از ابتدا تا انتهای آن حدود 20 دقیقه طول می‌کشد. بخشی از مترو آدانا زیر زمین و بخش بیشتر آن همسطح یا کمی پایینتر از سطح زمین است.

ساعت حرکت مترو آدانا از 6:00 صبح تا 23:30 است و هر 10-15 دقیقه یک قطار حرکت می‌کند. هزینه حمل و نقل عمومی در آدانا ارزان است. اگر شما کارت Kentkart داشته باشید، با یک بار کارت زدن و پرداخت 1 لیر می‌توانید تا یک ساعت از خدمات مترو و ایستگاه‌های اتوبوس تقاطعی با مترو استفاده کنید.

در آدانا خطوط اتوبوس، دولموش و تاکسی هم به اندازه کافی وجود دارد. هزینه اگرچه نسبت به استانبول کمتر است، اما همچنان استفاده از تاکسی هزینه زیادی برای شما خواهد داشت.