دیدنی های جیپور

موزه آلبرت هال 

موزه آلبرت هال در مرکز شهر جیپور واقع شده است و سالانه میلیونها توریست داخلی و خارجی را به خود جذب کرده است .این موزه دولتی و عمومی زیر نظر سرهنگ جیکوب سیونتون افسر ارتش انگلستان در سال ۱۸۷۶۶ ساخته شد است و هنوز ظاهر زیبا خود را حفط کرده است و یکی از قدیمی ترین موزه های شهر هندوستان می باشد  و آثاری مانند قاشی مینیاتور ،ابزار و ادوات جنگی ،آلات موسیقی، انواع ظروف و زیور آلات،  مجسمه خدایان و مومیایی،ظروف چینی شعر و خط پارسی در آن نگهداری میشود.

کاخ هوا محل (Hawa Mahal Jaipur)

حوا محل قصری با شکوه و مجلل در شهر جیپور هندوستان است و از دیدنیهای آن بشمار می رود.هدف از ساخت اين كاخ صورتي رنگ ،آشنایی زنان حرمسرا و بانوان سلطنتی با زندگی روزمره کوچه و خیابان مردم عادی از طریق پنجره هاي مشبك رو به خيابان ، بدون اینکه کسی بتواند آنها را مشاهده کند یا مزاحم آنها گردد ، بوده است .این قصر بوسیله مهاراجه ساوای پراتپ سینق در سال 1799 بنا شده است. لازم به ذکر است اماکن تاریخی جیپور نقش مهمی در جذب گردشگر دارد.

کاخ شهر جیپور (Jaipur City Palace)

کاخ های جیپور در جهان معروفند کاخ شهر جیپورمجموعه ای از کاخ هاست که زمانی محل زندگی و حکمرانی ماهاراجای جیپور بوده و بخشی از آن در حال حاضر به موزه تبدیل شده . این مجموعه که از مکانهای دیدنی هند و جیپور بشمار میرود شامل کاخ های چاندرا محل مبارک محل و بناهای دیگر می باشد.

قلعه آمبر (amber Fort Jaipur)

قلعه آمبر در 11 کیلومتری شهر جیپور در استان راجستان هندوستان قرار گرفته است. اولین سازندگان این قلعه مینا ها بوده اند.قلعه آمبر جیپور در بالای کوه قرار گرفته است و برای رفتن به بالای کوه و رسیدن به قلعه ی آمبر دو راه وجود دارد. هم می شود با جیپ رفت بالا که رایگان است و هم میشود با فیل رفت که ۹۰۰ روپیه هزینه دارد و البته یه صف طولانی. معماری قلعه ی آمبر یک معماری هندی و ایرانی می باشد . معماری ایرانی آنرا میتوان از مسجد و محراب هاش فهمید و معماری هندیش را از گنبدهای کوچکی که بالای هر ساختمان دیده میشود. بعضی از بناها هم کاملا منقوش به نقاشی ها و گل و بوته های ایرانی است.

جانتار مانتار (Jantar Mantar)

جانتار مانتار یک رصدخانه از قرون وسطی بوده و در نوع خود بزرگترین در جهان است. کسانی که به هندوستان سفر کرده اند حتماً سری هم به یکی از جذاب ترین آثارتاریخی این کشور یعنی مجموعه المانهای معمارانه ای که در کنار هم ، یک رصد خانه ی نجوم را تشکیل داده اند زده اند. این المانها جانتار مانتار نام دارند .این مجموعه از سنگهای محلی و مرمر ساخته شده و هر کدام از ادوات یک مقیاس نجومی را در بر دارند و در واقع مانند یک محاسبه گر نجوم عمل می کنند. جانتار مانتار جیپور مجموعه ای کامل از زیبایی، عملکرد و همچنین یک نشانه ی شهری بسیار ارزشمند را تشکیل می دهند. این مجموعه ، از چهارده ابزار هندسی برای اندازه گیری زمان ، پیش بینی کسوف و خسوف،گرفتن ردپای ستارگان در مدارهایشان ،تعیین زوال سیاره ها و … استفاده می کند .رصدخانه جانتار مانتار جیپوردر سالهای 1726-1734 توسط مهاراجه هندی طراحی شده است.

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: